Wille Sundqvist – odeszła szwedzka ikona carvingu

Wille Sundqvist, z Högland, Västerbotten był powszechnie uważany za jeden z narodowych skarbów Szwecji. Zajmował się stolarstwem i snycerstwem. Wykonywał tradycyjne szwedzkie łyżki, chochle i misy z rzeźbionymi napisami.

Był również edukatorem i brał udział w licznych międzynarodowych warsztatach. Rozgłos i uznanie przyniosła mu książka „Swedish Carving Techniques” wydana przez Taunton Press, opublikowana po raz pierwszy w 1990 roku. Ogromny zapał do dzielenia się wiedzą i filozofią uprawianego rzemiosła sprawiły, że stał się bardzo szanowanym nauczycielem i wzorem do naśladowania wśród młodego pokolenia.

Jako profesjonalny konsultant ds. rękodzieła w latach 1969-1985 odbył szereg międzynarodowych podróży, podczas których spopularyzował szwedzkie tradycje obróbki drewna. W 1975 roku Louise Langsner w północno-zachodniej Karolinie uruchomił Country Workshops – Centrum Tradycyjnej Edukacji Drzewnej, które kontynuowało rzemiosło przywiezione przez Wille Sundqvista w Stanach Zjednoczonych i za granicą.

Obok pracy pedagogicznej brał udział przy opracowywaniu wielu narzędzi do rzeźbienia w drewnie produkowanych obecnie seryjnie. Był doradcą projektu topora rzeźbiarskiego Gräsfors Bruks, pomagał doskonalić siekierę Hansa Karlssona i był również doradcą noża do drewna Frostsa i KJ Erikssona.

Wille Sundqvist był w Szwecji ikoną tradycyjnej obróbki drewna. Zmarł 3 czerwca 2018 roku w wieku 92 lat.

Na podstawie:
www.nordiskaknivar.wordpress.com
www.finewoodworking.com

Opracował:
Włodek Rybicki

Jeden komentarz do: „Wille Sundqvist – odeszła szwedzka ikona carvingu

  1. Piękne i długie życie…Owocne! Tę owoce są rozdane całemu Światu. One dojrzewać będą i rodzićnastępne… Dziękuję, Dziękujemy!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *